Nebezpečné vosy: Vyhubí je profesionální postřik

Vosa_a_vosi_hnizdo_pro_clanek_Hubeni_vos
Vosa

Letní posezení na zahradě vám mohou znepříjemnit vosy, které představují riziko zejména pro alergiky. Jak svůj domov ochránit proti žlutočernému hmyzu? Přinášíme tipy pro prevenci výskytu vos i možnost, jak se jich rychle zbavit pomocí odborného zásahu.

Pruhovaný zadeček symbolizuje nebezpečí.

Vosa obecná je blízce příbuzná s obávanější sršní. Lidé se obávají zejména jejího žihadla s jedem, které může použít opakovaně. Vosa dosahuje délky těla do 1,5 cm a charakterizuje ji žlutočerné zbarvení, uzounký pas a velký zadeček. Živí se hlavně ostatním hmyzem, nektarem a sladkým ovocem. Často se tak budou zdržovat u stolů v pergole nebo na zahradě či v kuchyni. Deratizace vos (správněji desinsekce) s sebou však nese velké riziko pobodání. Je proto lépe likvidaci vos na zahradě svěřit odborné firmě.

 

Vosí hnízdo může skrývat 2 000 žihadel.

Vosy žijí v hnízdech s královnou, podobně jako včely. Obvykle si je staví v zemi nebo v tmavých místech (typicky u stropu půdy, na stromech, v dutých stěnách apod.). V jediném hnízdě může žít až 2 000 vos. Svým životem a rozšiřováním hnízda ničí vosy izolaci, trámoví a další stavební součásti vašeho domova. Královny a dělnice mají navíc žihadla s jedem, která používají při pocitu ohrožení. Po bodnutí kůže lokálně oteče a bolí cca 1–2 dny. Na svědění a bolest pomáhá chlazení, antihistaminika (fenistil, zodac, zyrtec apod.) v nouzi i potření medem.

 

Při pobodání větším množství vos (stovky až tisíce) a u alergiků však může být situace vážná. Nebezpečný je zejména otok v oblasti krku, který může způsobit udušení, či alergická reakce, která se může v nejvážnějších případech projevit pocením, silnými otoky, dechovými obtížemi a kolapsem. V takovém případě okamžitě volejte rychlou záchrannou službu.

 

Jak vyhubit vosy co nejrychleji?

Pokud máte z přítomnosti vos na vaší zahradě strach, jste alergici nebo se bojíte o své děti, je nejlepším způsobem likvidace vos odborná služba. ZZGroup provádí rychlé a efektivní hubení vos – pracovník vás navštíví již do 24 hodin a hnízdo bezpečně odstraní. Ničit hnízdo vlastními silami nedoporučujeme, v panice byste mohli způsobit více škody než užitku.

 

Ideální je, pokud víte, kde se hnízdo nachází. Informujte nás o jeho poloze předem, abychom si s sebou přivezli odpovídající vybavení. Následně pracovník aplikuje na hnízdo hubicí látku, odstraní jej a doporučí vám preventivní tipy, abyste předcházeli opětovnému výskytu vos.

 

Babské rady k odpuzení vos.

Pokud potřebujete vosy udržet tzv. na distanc, můžete vyzkoušet přírodní repelenty a vychytávky. Vosám nevoní máta, eukalyptus a bazalka, někteří také přísahají na česnek ve vodě. Můžete zakoupit nebo vytvořit lapače vos, do kterých se lije pivo nebo limonáda. Na zahradě nikdy nenechávejte ani staré vosí hnízdo, vosy se do něj sice nevrátí, ale mohou na něm začít stavět další útvar.

 

Máte u vás na zahradě nebo doma problém s výskytem vos? Zavolejte nám, zbavíme vás jich levně a rychle.

 

Více informací k hubení vos, sršní a jejich hnízd naleznete také ZDE

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnicešvábimravenci, blechy, vosysršně, octomilky, moly a další.