Štěnice domácí (Cimex lectularius, anglicky bed bug) je hmyz, který svou přítomností a odolností obtěžuje obyvatele lidských obydlí po celém světě. Jejich přítomnost nepoukazuje na úroveň hygieny – štěnice si můžete přivézt třeba z dovolené v hotelu i do dokonale uklizeného prostředí.

 

Foto: Gilles San Martin, Wikimedia Commons

 

Jak vypadá štěnice

Štěnice je druh polokřídlého hmyzu, bez křídel a s proměnou nedokonalou. Dospělci štěnice mají světle hnědé až červené tělo a dorůstají asi 5 mm. Nymfy jsou o dost menší (cca 1,3 mm) a žlutohnědé barvy. Dalšími pobytovými znaky štěnic jsou svlečky, bílá vajíčka a černý trus v podobě teček v místě výskytu.

 

Dospělá štěnice. Foto: Gilles San Martin, Wikimedia Commons
Dospělci štěnice, tmavý trus a bílá vajíčka. Foto: ZZgroup.cz

Způsob života štěnice

Během dne se dospělci i nymfy štěnic schovávají, nejčastěji na zadní nebo spodní stěně nábytku, za lištami, ve skulinách stěn, ve švech matrací či v podlaze. Běžně je najdeme v zamořených domácnostech v rámu postelí, odkud vyrážejí v noci hodovat na spících obětech. Štěnice žijí v mnohačetných koloniích.

Z vajíčka se postupně vyvíjí 5 stádií nymfy a nakonec dospělý jedinec. Po spáření klade samice vajíčka, jejichž vývoj trvá 30–50 dní podle okolní teploty. Každá samice může za svůj roční život naklást stovky vajíček.

 

Čím se živí štěnice

Štěnice domácí se krmí krví – nejčastěji lidí, psů, koček nebo ptáků. Po prokousnutí odhalené kůže sají krev až 20 minut a zanechají po sobě svědivé kousance podobné těm od komára. Štěnice dokážou hladovět i několik měsíců.

Kousnutí od štěnice. Foto: ZZgroup.cz

 

Štěnice a nebezpečí pro člověka

Štěnice sice nepřenášejí patogeny, jejich kousance však nepříjemně svědí a mohou způsobit alergickou reakci. Nelze opomenout ani problémy při spánku nebo psychologické obtíže způsobené pocitem vyloučení ze společnosti.

 

Při aplikaci insekticidů z drogerie hrozí obrovské riziko, že se vyrušená kolonie rozprchne a štěnice se rozlezou i do dalších částí bytu či k sousedům. Proto je vždy nutné při objevení štěnic co nejdříve zavolat dezinsekční službu, která ošetří zamořený byt i sousední prostory. Po aplikaci hubicí látky je nutné zásah po zhruba dvou týdnech zopakovat, jinak kolonie nevymře.

Více se o štěnicích dozvíte v článcích na našem blogu.

 

Fotogalerie štěnice domácí

Černý trus štěnice, bílá vajíčka, červenohnědí dospělci. Foto: ZZgroup.cz
Černý trus štěnice a červenohnědí dospělci na spodní straně nábytku. Foto: ZZgroup.cz

 

 

Video ze zásahu proti štěnicím

 

NONSTOP dispečink

 

Sledujte náš Facebook pro více informací ze světa DDD služeb.

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.