Sršeň obecná (anglicky European hornet, latinsky Vespa crabro) patří do jedné čeledi spolu s vosou. Žije v Evropě, Asii a nepůvodně i v Severní Americe. Známá je i její asijská příbuzná sršeň mandarínská (Vespa mandarinia), která se však v Evropě nevyskytuje – novináři si ji spletli s invazivní sršní asijskou (Vespa velutina).

 

Sršeň obecná.(Foto: Judy Gallagher, Flickr.com)

Jak vypadá sršní královna a dělnice?

Královna sršně obecné měří až 35 mm, dělnice většinou do 25 mm. Tělo sršní je zbarvené žlutě, černohnědě a cihlově a je zřetelně rozdělené na hlavu s velkýma očima, tělo a zadeček se žihadlem. Sršně mohou bodat opakovaně a jejich jed způsobuje zdravotní komplikace alergikům nebo malým dětem.

 

Sršeň obecná. Foto: Ernie, Wikimedia Commons
Sršeň obecná. Foto: Bernie, Wikimedia Commons
Královna sršně obecné se od dělnic liší hlavně větší velikostí. Foto: Whitesachem, Wikimedia Commons

Život sršně obecné

Sršně obecné si staví papírovité hnízdo z nakousaného dřeva v dutinách stromů, ale i v lidských domovech. Hnízdo může v průměru dosahovat až 80 cm a ubytovat i 1 700 jedinců. Sršně se živí hlavně sladkým ovocem a nektarem z květů, pro své larvy však loví hmyz.

 

Jestliže nedojde k podráždění sršní, nechovají se zpravidla agresivně. Přesto však mohou být nebezpečné citlivým osobám a ničit stavební součásti domu při stavbě hnízda. V takovém případě je nejbezpečnější variantou likvidace sršní profesionální deratizační firmou. Neradi sršně vidí i zahrádkáři a včelaři, kteří je leckdy označují za škůdce.

 

NONSTOP dispečink

 

Sršeň obecná – zajímavosti

  • Zdravý dospělý člověk bez úhony přežije 50–100 sršních bodnutí.
  • Sršeň dokáže vstřikovat jed i do vzduchu, a to do vzdálenosti několika desítek centimetrů.
  • Průměrné sršní hnízdo má 5 pláství („poschodí“), ta velká až 15.
  • Teplotu v hnízdě aktivně udržují dělnice zahříváním nebo chlazením na průměrných 31 °C.
  • Nejpozději v listopadu hnízdo umírá, přezimují jen oplodněné královny (samostatně a v úkrytu).
  • Z češtinářského hlediska lze tento hmyz označit mužským i ženským – v biologii preferovaným – rodem (ten sršeň i ta sršeň).
  • Pokuta za zabití sršně je mýtus – sršeň obecná není v ČR chráněný živočich.

 

Sršeň vs. vosa

I když jsou si blízce příbuzné, přesto jsou vosa a sršeň snadno rozeznatelné. Vosa je menší (do cca 14 mm) a výrazně žluto-černá, sršeň měří i dvakrát tolik a na těle má i hnědé znaky.

Sršeň obecná. Foto: AfroBrazilian, Wikimedia Commons
Vosa obecná. Foto: Magne Flåten, Wikimedia Commons

 

Fotografie sršního hnízda

Sršní hnízdo v kůlně – letošní a loňské.(Foto:ZZgroup.cz)
Sršní hnízdo v túji na zahradě.(Foto:ZZgroup.cz)
Sršní hnízdo v ptačí budce.(Foto:ZZgroup.cz)

 

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.