Vosa obecná (anglicky common wasp, lat. Vespula vulgaris) patří do blanokřídlého hmyzu. V ČR se dále vyskytuje příbuzné vosa útočná (Vespula germanica) a sršeň obecná (Vespa crabro).

 

Vosa obecná.(Foto:ClaudiaWollesen, Pixabay)

Jak vypadá vosa

Popis těla vosy: černožluté výstražné pruhování zadečku, stopkou oddělená kontrastní hruď. Největší jsou královny, které měří až 19 mm, o něco menší jsou samci a dělnice mají tělo dlouhé do 14 mm. Žihadlo vos je napojeno na jedovou žlázu a hmyz jej může použít opakovaně.

 

Vosa.(Foto:David Lienhard, Wikimedia Common)

Způsob života vosy

Vosy žijí v sociálním společenství ve vybudovaném hnízdě. Vosy hnízdo nejčastěji staví v zemi či v nadzemních dutinách i v lidských příbytcích. Ve větším hnízdě může žít i více než 10 000 jedinců. Na začátku jara jej zakládá oplozená královna, která do vytvořených buněk klade první vajíčka. Následně se líhnou dělnice, které starost o chod hnízda přebírají. Na konci léta se pak vylíhnou trubci a nové královny. Po oplození přezimují jen královny (ostatní umírají), které na jaře budují svá nová hnízda.

 

Potrava vos

Vosy se živí nektarem, pochutnají si však i na sladkém ovoci. Larvy pak vyžadují masitou stravu – dělnice jim loví drobný hmyz nebo nosí kousky masa.

 

Vosy a nebezpečí pro člověka

Vosí bodnutí může být nebezpečné pro alergiky a malé děti. Zároveň se jedná o hmyz, který svou činností může poškodit izolaci domu, úrodu v zahradě či rozežírat stavební součásti nemovitosti. Proto je vhodným postupem při zvýšeném riziku likvidace vos.

 

NONSTOP dispečink

 

Rozdíl mezi včelou a vosou

Na rozdíl od černohnědé včely je vosa kontrastněji zbarvená a je větší a robustnější. Včely mají také měkčí a chlupatější tělo a bývají aktivnější dříve na jaře (vosy spíše v létě a při brzkém podzimu). Rozdíl uslyšíte i při jejich letu – vosy vydávají bzučivější zvuk.

 

Vosa obecná (Foto:Sid Mosdell Flick.com)
Včela medonosná (Foto:Charles J.Sharp Wikimedia.com)

 

Fotografie vosího hnízda

Vosí hnízdo na půdě.(Foto:ZZgroup.cz)
Vosí hnízdo pod obložením.(Foto:ZZgroup.cz)
Vosí hnízdo na balkoně.(Foto:ZZgroup.cz)
Vosí hnízdo bez obalových struktur ve větrací šachtě.(Foto:ZZgroup.cz)
Vosí hnízdo v půdní vestavbě.(Foto:ZZgroup.cz)

 

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.