26.6.2020

Vosy i sršni v nás odedávna vzbuzují obavy. Bodnutí žihadlem opravdu není příjemným zážitkem, ale když se k němu přidá alergie nebo silný otok, může jít dokonce o život. Ohrožené jsou zejména malé děti a alergici. Jak se nejsnadněji zbavit hnízda na zahradě a ochránit svou rodinu?

 

Žihadlo plné jedu

Vosí hnízdo (Foto: wallpaperflare.com)

Vosy i sršni jsou vybaveni žihadlem, ke kterému je připojena jedová žláza. Vosa jej použije, pokud se cítí ohrožena – žihadlem propíchne kůži a vstříkne pod ní jed. Následně žihadlo z kůže vytáhne a může jej použít znovu (na rozdíl od včel, které většinou po bodnutí hynou).

Jed u většiny lidí způsobí bolestivý otok, který asi do dvou dnů splaskne. U malých dětí, alergiků a citlivých osob však může dojít k závažným zdravotním komplikacím.

 

  • Bodnutí jediného vosího žihadla může u alergika způsobit anafylaktický šok. Kromě kopřivky a otoku dochází i k prudkému poklesu tlaku krve a dalším neblahým symptomům. Alergická reakce na jed může dokonce skončit i smrtí.
  • Dětský organismus se s jedem vypořádává hůře, pokud jej pobodá více vos nebo sršňů. Zároveň zde hrozí nebezpečí alergické reakce, pokud u dítěte není vyloučená z dřívějška.
  • Při pobodání vosami nebo sršni do oblasti krku nebo úst může dojít k otoku a zhoršenému dýchání (např. při napití limonády s topící se vosou).

 

Pokud se v takové situaci ocitnete, bez prodlení volejte rychlou záchrannou službu. Reakce na jed může nastat v řádu několika minut. Nejlépe však uděláte, jestliže se nezvaných černožlutých hostů zbavíte co nejrychleji – ještě předtím, než stihnou napáchat zdravotní újmu.

Foto: ulleo, pixnio.com

Jak na likvidaci hmyzích škůdců?

Abyste svou rodinu ochránili, snažte se vosy i sršně na zahradě či u vás doma co nejdříve zlikvidovat. K polapení několika létajících jedinců vám mohou pomoci lapače se sladkým nápojem či vysazení aromatických rostlin (máta, bazalka, eukalyptus). Mnohem efektivnější než babské rady je však odstranění hnízda a likvidace vos nebo sršňů, kteří v něm žijí.

 

Při odstraňování hnízda svépomocí s postřikem z drogerie vzniká velmi rizikový moment. V adrenalinové situaci poblíž rozdrážděného hmyzu stačí zakopnout, chytit se za hnízdo nebo se na boj nedostatečně vyzbrojit a snadno schytáte spoustu žihadel. Buďte raději opatrní a nevystavujte zdraví své a svých nejbližších zbytečné hrozbě.

 

Využijte našich profesionálních služeb:

  • přijedeme diskrétně do 24 hodin,
  • vosy i sršně vyhubíme se zárukou likvidace hnízda i všech jedinců,
  • používáme nejúčinnější profesionální hubicí přípravky,
  • deratizační zákrok provedeme rychle, abyste mohli zahradu co nejdříve využívat (cca 1 hodina).

 

Pokud i vás trápí nebezpečný hmyz na zahradě nebo v domě, neváhejte nám zavolat. Vyhubíme všechny vosy či sršně na vašem pozemku rychle a efektivně.

 

Více informací k hubení vos, sršní a jejich hnízd naleznete také ZDE

 

Pondělí - Neděle

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.