31.8.2020

Švábi jsou odolní domácí škůdci, jejichž výskyt s sebou nese i zdravotní rizika. Různé druhy švábů se naučily žít s člověkem, který jim nechtěně poskytuje ubytování i potravu. Pro lidského „hostitele“ ale představují zdravotní hrozbu.

 

Neskutečně odolní švábi

Až třícentimetroví zástupci švábů se vyskytují po celém světě. Tmavě hnědý hmyz má oválné tělo, žije v budovách a krmí se především v noci. Všežravý šváb obecný, který spolu s blízce příbuzným rusem domácím nejčastěji trápí naše zákazníky, odolává i chladnějšímu prostředí. Zde pak bují spolu se šváby přenos nemocí.

 

Švábi se rozmnožují vajíčky, ze kterých se líhnou larvy. Po šesti svléknutích jsou dospělé a mohou se samy začít množit. V noci hledají potravu hlavně v kuchyních, ale pokud měsíc nežerou, nic moc se jim nestane. Právě jejich odolnost z nich dělá mimořádně rezistentního domácího škůdce. Pokud s ním ale budete sdílet domácnost, hrozí vám zdravotní rizika.

 

TIP: Jak rozeznat švába a rusa a jak se k vám domů hmyz dostal? Odpovědi najdete zde.

Šváb Foto: wallpaperflare.com

Jsou švábi nebezpeční? Lidské zdraví ohrožují patogeny i parazity

Kromě charakteristického silného zápachu vás mohou švábi nakazit nepříjemnou nemocí. Při pobíhání po lidském obydlí znečišťují potraviny svými výkaly. Snadno tak na člověka přenesou třeba salmonelózu či jiné bakteriální i virové choroby. Lidi ohrožuje nejen patogenními zárodky, ale také zvýšeným výskytem roztočů a prachu, který může u alergických osob rozvíjet jejich autoimunitní onemocnění.

 

Alergie na přítomnost švábů a důsledků jejich života se může projevit zhoršeným dýcháním, sennou rýmou, astmatem či atopickým ekzémem. Švábi mohou dokonce přenášet i vajíčka parazitických červů, která mohou způsobit další zdravotní komplikace.

 

Likvidace švábů rychle a účinně

Pokud jste u vás doma našli šváby nebo rusy, zavolejte nám. Zbavíme vás nebezpečného a odolného hmyzu pomocí efektivních profesionálních přípravků. Používáme pouze bezpečné hubicí insekticidy, které jsou bezpečné pro vás i vašeho zvířecího miláčka. Vyhubení švábů provedeme rychle a diskrétně – přijedeme k vám do 24 hodin neoznačeným autem. Na tuto službu dokonce poskytujeme záruku likvidace.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.