13.4.2020

Rozeznáte rusa domácího a švába?

Pokud se vám v domě nebo bytě usídlí nezvaní návštěvníci, radost vám rozhodně neudělají. Švábovitý hmyz patří k častým bezobratlým, kterým se daří v lidských příbytcích. Jak je od sebe rozeznáte a jak vyhubit šváby a rusy?

Neoblíbení švábi?

Odolní švábi vydrží bez příjmu potravy i tři měsíce.Foto: Kasya, Pixabay

Švábi žijí na planetě v zhruba 4000 druzích, ale jen zlomek si našel obživu v lidských příbytcích, restauracích, hotelech a dalších přízemních budovách. Žijí skrytě, v prasklinách a skulinách a tváří v tvář je potkáte nejspíš jen v noci. V tu dobu vyhledávají jakoukoli potravu po všech koutech a površích.

Tělo švábů je skoro černé a ploché a mají poměrně dlouhé nohy, které jim pomáhají v útěku před nepřítelem. Křídla sice švábi mají, ale letci jsou neobratní – používají je pouze na krátké vzdálenosti a většinou dávají přednost sprintu. Různé druhy se vzhledem liší – v lidské přítomnosti se na našem území nejčastěji objevují šváb hnědopruhý a šváb obecný. Absolutně nejčastěji se však v domácnostech potkáte s rusy.

Švábi se rozmnožují velice rychle, nymfy se z vajíček líhnou už během několika týdnů až tří měsíců. Samice po oplození nakladená vajíčka chrání obalem. Po vylíhnutí se mladí jedinci musí několikrát svléknout, než mají konečně vyvinutá křídla.

 

Rus domácí – přemnožený bratranec švába

Hubení rusa domácího zvládnete nejlépe s profesionály. Foto: Brett Hondow, Pixabay

Oproti švábům je rus domácí světle hnědě zbarvený rus domácí asi o polovinu menší, v těle měří zhruba 1–1,5 cm. Žije v podstatě stejně, jako jeho větší příbuzný, jen je přizpůsobivější k prostředí a dokáže lézt i po hladké stěně. V noci vyhledává jakoukoli potravu (pochutná si i na papíru, tapetách nebo kožešině), zatímco ve dne se skrývá.

Létat sice neumí, zato velmi rychle běhá. Rozmnožuje se stejně jako švábi pomocí vajíček v ochranném obalu – jedna samice za svůj život dlouhý 6 měsíců naklade i přes 200 vajíček! Ve vytápěném panelovém domě se pak mohou rychle přemnožit a stát postrachem nájemníků.

Jak se k vám domů švábovitý hmyz dostane?

Rusi nebo švábi se do nových prostor dostávají nejčastěji převozem z infikovaného prostředí (po navrácení z dovolené, při stěhování nových obyvatel, při nákupu zboží v kartonu či po stoupačkách). Nejoblíbenějším místem je pro ně kuchyňská linka a její okolí, ale dokážou se schovávat a přežít kdekoli v bytě.

V domácnostech a provozech představují švábi a rusi vysoké riziko. Mohou znehodnotit potraviny, přenáší patogenní nemoci a roztoče a mohou způsobit i vážné zdravotní problémy. Kromě toho produkují celkem silný zápach. Z těchto důvodů je výskyt švábovitého hmyzu v domácnosti krajně nežádoucí a nehygienický a přináší těžké chvíle zejména alergikům citlivým na znečištění a roztoče.

Zbavte se nežádoucích nájemníků co nejrychleji

Švábovitého hmyzu se nejrychleji a nejefektivněji zbavíte s pomocí odborníků. Profesionální přípravky na hubení švábů a rusů, insekticidy, pasti, gelové nástrahy a dlouhodobé zkušenosti jsou v takovém případě k nezaplacení. Preventivně je pak nutné dodržovat v domě pořádek a důslednou hygienu.

 

Pokud bojujete s rusy nebo šváby, neváhejte se nám ozvat. Jsme rychlí, diskrétní a dokážeme váš domov ochránit s pomocí profesionálních prostředků.

 

Více informací naleznete také na https://zzgroup.cz/hubeni-svabu.html

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.