27.11.2020

Hlodavci patří mezi nejběžnější škůdce v domácnostech. Naučili se žít s lidmi a těžit z jejich přítomnosti – poskytují jim teplé bydlení i dostatek potravy. Jak vyhubit potkany u vás doma nebo ve skladu a co potkanům vadí nejvíce?

 

Foto: Christine McCall, Pixabay

Potkan není krysa. Jak se liší?

Potkani jsou asi půlkiloví hlodavci dosahující délky až 25 cm. Lidé si je často pletou s krysami, ty se však na našem území vyskytují jen vzácně. Na rozdíl od krys mají potkani mohutnější stavbu těla, ocas kratší než tělo a menší uši. Krysy žijí na suchých místech (půdy, chlévy), zatímco potkani mají rádi vlhké prostory (např. stoky a kanály). Potkan umí plavat na hladině i se potápět, neumí však tak vysoko skákat a šplhat jako krysa. Oba druhy však mají poměrně složitý sociální život s pevně danou hierarchií a jsou také považovány za velmi inteligentní tvory. Jejich chytrost však znesnadňuje deratizaci.

 

Od potkanů hrozí nebezpečí

Přítomnost potkanů představuje hned několik nebezpečí – přenáší mnohdy závažné choroby (i vzteklinu či Weilovu žloutenku), ničí stavbu a vybavení a při zahnání do kouta může být zvíře velmi agresivní. Další rizika přítomnosti hlodavců najdete v našem starším článku. Do lidských příbytků se potkan začíná stahovat, jakmile se venku ochladí. Potkanům kromě zimy vadí i hluk a světlo, dokážou si však na pro ně netypické podmínky snadno zvyknout. V takovou chvíli začne majitel objektu zjišťovat, co proti potkanům pomáhá nejvíc.

 

Jak na deratizaci potkanů

Na potkany můžete nalíčit mechanické pasti, pasti pro živý odlov (sklopce),staničky s otrávenou návnadou nebo využít preventivních ultrazvukových plašičů potkanů(na zvuk si však mohou hlodavci rychle zvyknout). Jako návnada může posloužit ovoce, maso, granule i třeba ovesné vločky, potkani jsou totiž všežravci. Proti potkanům funguje i přítomnost kočky. Neúčinnější metodou je položení nástrah deratizační firmou, která hlodavce vyhubí rychle a s velmi účinnými profesionálními jedy.

 

Pro položení nástrah proti potkanům se používají podobné staničky jako při likvidaci myší, jen jsou větší. Foto: ZZgroup.cz

Zajímavost: Mechanické pasti často fungují jen napoprvé. Jakmile potkan zjistí či uvidí, že past s nástrahou způsobí smrt, nevleze do ní. Tato metoda se tak hodí pouze pro výskyty osamocených potkanů mimo kolonii.

 

Pasti se umisťují podél zdí a v blízkosti potkaních nor. Důležitá je i prevence – udržujte pořádek u popelnic a nenechávejte venku dostupné odpadky, krmivo nebo jídlo. Utěsněte také všechny malé skuliny do domu, kudy by se mohl potkan protáhnout.

 

Výskyt potkanů řešte rychle, jinak se kolonie rozroste

Jakmile u sebe doma najdete potkaní trus nebo další pobytové znaky, začněte zamoření ihned řešit. Potkani se totiž v dobrých podmínkách neuvěřitelně rychle množí. Samice dokáže zabřeznout dokonce už 24 hodin po porodu! Vrhne až 5krát ročně a pokaždé může mít až 10 mláďat. Kolonie se tedy za pár měsíců může značně rozrůst.

 

Nejrychlejší a nejúčinnější řešení problému s hlodavci je deratizace profesionály. Zavolejte nám a my za vámi přijedeme už do 24 hodin.

 

Sledujte nás na Facebooku, kde informujeme o novinkách i zajímavostech ze světa deratizace, dezinsekce a dezinfekce.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.