27.11.2020

Hlodavci patří mezi nejběžnější škůdce v domácnostech. Naučili se žít s lidmi a těžit z jejich přítomnosti – poskytují jim teplé bydlení i dostatek potravy. Jak vyhubit potkany u vás doma nebo ve skladu a co potkanům vadí nejvíce?

 

Foto: Christine McCall, Pixabay

Potkan není krysa. Jak se liší?

Potkani jsou asi půlkiloví hlodavci dosahující délky až 25 cm. Lidé si je často pletou s krysami, ty se však na našem území vyskytují jen vzácně. Na rozdíl od krys mají potkani mohutnější stavbu těla, ocas kratší než tělo a menší uši. Krysy žijí na suchých místech (půdy, chlévy), zatímco potkani mají rádi vlhké prostory (např. stoky a kanály). Potkan umí plavat na hladině i se potápět, neumí však tak vysoko skákat a šplhat jako krysa. Oba druhy však mají poměrně složitý sociální život s pevně danou hierarchií a jsou také považovány za velmi inteligentní tvory. Jejich chytrost však znesnadňuje deratizaci.

 

Co vadí potkanům?

Potkani nesnášejí akustické a ultrazvukové zvuky ve frekvenci 3 000 – 45 000 Hz a proto při používání ultrazvukových odpuzovačů, které tyto zvuky vysílají prostor raději opustí. Tyto plašiče a odpuzovače je ale lepší používat jako prevenci. Potkanům kromě hluku vadí i zima a světlo, dokážou si však na pro ně netypické podmínky snadno zvyknout. V takovou chvíli začne majitel objektu zjišťovat, co proti potkanům pomáhá nejvíc.

Chcete se zbavit potkanů?

 

Od potkanů hrozí nebezpečí

Přítomnost potkanů představuje hned několik nebezpečí – přenáší mnohdy závažné choroby (i vzteklinu či Weilovu žloutenku), ničí stavbu a vybavení a při zahnání do kouta může být zvíře velmi agresivní. Další rizika přítomnosti hlodavců najdete v našem starším článku. Do lidských příbytků se potkan začíná stahovat, jakmile se venku ochladí.

 

Zbavíme Vás potkanů ještě DNES.

 

Jak na deratizaci potkanů

Na potkany můžete nalíčit mechanické pasti, pasti pro živý odlov (sklopce),staničky s otrávenou návnadou nebo využít preventivních ultrazvukových plašičů potkanů(na zvuk si však mohou hlodavci rychle zvyknout). Jako návnada může posloužit ovoce, maso, granule i třeba ovesné vločky, potkani jsou totiž všežravci. Proti potkanům funguje i přítomnost kočky. Neúčinnější metodou je položení nástrah deratizační firmou, která hlodavce vyhubí rychle a s velmi účinnými profesionálními jedy.

 

Zavolejte naši deratizační firmu a přijedeme již DNES.

 

Pro položení nástrah proti potkanům se používají podobné staničky jako při likvidaci myší, jen jsou větší. Foto: ZZgroup.cz

Zajímavost: Mechanické pasti často fungují jen napoprvé. Jakmile potkan zjistí či uvidí, že past s nástrahou způsobí smrt, nevleze do ní. Tato metoda se tak hodí pouze pro výskyty osamocených potkanů mimo kolonii.

 

Pasti se umisťují podél zdí a v blízkosti potkaních nor. Důležitá je i prevence – udržujte pořádek u popelnic a nenechávejte venku dostupné odpadky, krmivo nebo jídlo. Utěsněte také všechny malé skuliny do domu, kudy by se mohl potkan protáhnout.

 

Likvidaci potkanů vyřešíme za Vás.

 

Výskyt potkanů řešte rychle, jinak se kolonie rozroste

Jakmile u sebe doma najdete potkaní trus nebo další pobytové znaky, začněte zamoření ihned řešit. Potkani se totiž v dobrých podmínkách neuvěřitelně rychle množí. Samice dokáže zabřeznout dokonce už 24 hodin po porodu! Vrhne až 5krát ročně a pokaždé může mít až 10 mláďat. Kolonie se tedy za pár měsíců může značně rozrůst.

 

Nejrychlejší a nejúčinnější řešení problému s hlodavci je deratizace profesionály. Zavolejte nám a my za vámi přijedeme už do 24 hodin.

 

Sledujte nás na Facebooku, kde informujeme o novinkách i zajímavostech ze světa deratizace, dezinsekce a dezinfekce.

 

Zbavíme Vás potkanů ještě DNES

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.