7.9.2020
Foto: Simon Kuznetsov, Unsplash

Pro někoho roztomilé zvíře, pro jiného hotová pohroma a vážné zdravotní komplikace. Chlupatí hlodavci se často vyskytují u lidských obydlí, kde se jim dobře žije a snadno seženou potravu. Na jaké škůdce byste si měli dát pozor a proč nepodlehnout roztomilému myšímu pohledu?

 

Zbavte svůj dům nebezpečných návštěvníků

Deratizací označujeme činnost, jejímž výsledkem je zbavení domu, bytu, skladu či dalších prostor nebezpečných hlodavců. Ti mohou kromě poničení vybavení i stavebních součástí domu ohrozit i vaše zdraví. Deratizace se provádí:

  • mechanicky (pasti),
  • chemicky (jedy)
  • nebo biologicky (přirozeným nepřítelem – např. kočkou – či rozšířením pro hlodavce likvidační choroby).

 

Jaké druhy hlodavců s námi žijí nejčastěji a jaká rizika přináší?

Správný druh hlodavce, který ničí a infikuje váš majetek, se pozná podle jeho trusu a podle dalších pobytových znaků. V přehledu níže představujeme ty nejobvyklejší hlodavčí druhy domácích škůdců.

  • Potkan za sebou nechává asi 2cm oválný a světlejší trus. Okusuje potraviny i stavební součásti (izolace, elektrorozvody aj.) a přenáší nebezpečné choroby. Žitím s potkany se vystavujete riziku Weilovy žloutenky, toxoplasmózy, leptospirozy, moru, tularemie či listeriozy a dalších nemocí. Všechny mají velmi nepříjemný průběh a některé i tragické následky.
  • Myš domácí poznáte podle maximálně 8mm černého tvrdého trusu. Kromě zápachu a poničení potravin i prádla s sebou přináší riziko nákazy leptospirozou, salmonelozou či tularemií. Horečnatá a průjmová onemocnění tohoto typu mohou vést i k závažným zdravotním komplikacím.
  • Hraboš polní má zelenavý a asi 8mm dlouhý trus. Vytváří nory poblíž místa krmení. Způsobuje zejména škody v zemědělství a na zahrádkách – okusuje, podhrabává, a navíc přenáší, podobně jako jeho příbuzní, nebezpečné choroby.
Hraboši se klidně zabydlí i ve svodu dešťové vody, připomíná jim noru. Foto: ZZgroup.cz

Zlikvidujte hlodavce účinně s pomocí profesionálů

Bojujete s hlodavci a stále se vám nedaří zvítězit? Postupy odborníků jsou mnohem efektivnější než pastička se salámem a dokážou vás zbavit návštěvy hlodavců rychle a bez námahy. Zavolejte nám, přijedeme diskrétně do 24 hodin a podle druhu zvolíme ideální řešení vašeho problému. Jak probíhá deratizační zásah naší firmou si můžete přečíst zde.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.