Invazivní mravenci faraoni (Monomorium pharaonis) jsou v Česku častým a nejobtížněji vyhubitelným druhem mravence. V domácnostech se dále objevují původní mravenci obecní (Lasius niger) a mravenci domácí (L. emarginatus).

 

Foto: Землеройкин, Wikimedia Commons

TIP: Více se o běžných druzích mravenců v domácnostech dočtete v našem článku.

 

Jak poznat mravence faraony?

Dělnice mravence faraona jsou průsvitně žlutohnědé s tmavším zadečkem, štíhlé a měří do 2,5 mm. Okřídlení a tmavší samečci jsou o kousíček větší, největší je pak královna – ta může dosahovat velikosti až 4,8 mm.

 

Dělnice mravence faraona. Foto: Animal Diversity Web, Flickr
Samec mravence faraona. Foto: Animal Diversity Web, Flickr

Způsob života mravenců faraonů

V České republice přežívá tento teplomilný druh ve vytápěných budovách, sklenících a provozech. Hnízdo prosperuje v blízkosti vody, například pod květináčem nebo u rozvodů vody či topení, ale kolonii lze nalézt i v počítači nebo napařovací žehličce. Je také možné, že mravenci trvale „bydlí“ u sousedů a do vaší domácnosti chodí jen pro potravu.

V jednom hnízdě se vyskytuje více královen a až statisíce dělnic a samců. Rojení se odehrává kdykoliv během roku. Hnízdo se dá snadno přenést do jiného prostředí například nastěhováním zamořeného nábytku nebo vybavení.

 

Potrava mravenců faraonů

Živí se různou potravou, jejíž podstatnou část tvoří živočišné bílkoviny. Nejčastěji se živí kousky masa, tukem, krví, mrtvým hmyzem, výkaly apod. Velkým problémem je výskyt faraonů ve skladištích potravin, v nemocnicích a gastronomických provozech.

Mravenec faraon v porovnání s krystalem cukru. Foto: Julian.szulc, Wikimedia Commons

 

Mravenec faraon a nebezpečí pro člověka

Faraoni způsobují škody hlavně požíráním a přenosem patogenů na potraviny či u pacientů zalézáním pod obvazy, okusem porušené tkáně a infikováním nemocí. Může způsobit kožní alergické reakce.

 

Jejich přítomnost v domácnosti poznáte podle výskytu jedinců a při objevení stezek. Kvůli snadnému štěpení se rychle zamoří i blízké byty, a tak je výskyt mravenců faraonů v panelovém domě opravdovou pohromou.

 

Jak se zbavit mravenců faraonů

Účinnou prevencí proti mravencům faraonům je uskladnění potravin ve vzduchotěsných nádobách na chladných místech a důkladná kontrola přineseného vybavení a krabic. Při likvidaci mravenců faraonů se využívají požerové nástrahy s návnadou živočišných bílkovin nebo postřik.

 

Důrazně nedoporučujeme hubení mravenců faraonů jedem z drogerie svépomocí – slabě účinné látky způsobí ještě důslednější ukrytí a rozprchnutí kolonie do sousedních bytů a profesionální dezinsekci se pak nevyhne celý dům. V případě výskytu těchto žlutohnědých a odolných mravenců volejte ZZgroup.cz.

 

NONSTOP dispečink

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.