Kuna skalní (Martes foina) patří do lasicovitých šelem. Běžně žije i v blízkosti lidí, u kterých často přebývá na půdě, ruší obyvatele zvuky a ničí vybavení. Její příbuznou je kuna lesní (Martes martes), ta má však menší a žlutou náprsenku.

 

Kuna skalní (Foto: Bohuš Číčel, Wikimedia Commons)

Jak vypadá kuna

Kuna skalní má štíhlé tělo dlouhé cca 80 cm včetně chlupatého ocasu. Váží většinou do 2 kg, barva srsti je hnědá nebo šedohnědá. Rozpoznatelným znakem je bílá či krémová náprsenka. Má ostré drápy a drobné zuby, které se však nezdráhá použít ani proti většímu protivníkovi.

 

Kde se kuna vyskytuje?

Kuna skalní žije v listnatých lesích s dostatkem skalních úkrytů. Kromě lesních porostů ji můžete potkat i v městských parcích, na krajích vesnic či v zahradách.

 

Způsob života kuny

Je vysoce teritoriální, samotářská a své území si brání. Značkuje trusem, často s charakteristickými peckami. Vylézá ze skalního úkrytu, dutiny stromu nebo lidského obydlí po setmění, kdy jde na lov. Námluvy a páření kun probíhá v létě, samice kuny pak mláďata vrhne následující jaro.

 

Potrava kuny

Jídelníček kuny skalní zahrnuje hlodavce (uloví i králíka), ptáky i plazy, nepohrdne ani hmyzem, vejci, mršinou a částečně také rostlinnou stravou (hlavně sladkým ovocem). Loví plíživě a v noci.

 

Jaké zvuky vydává kuna?

Kuna se ozývá hvízdavými hlasy, vrčením a hrdelním pískavým kňučením. Její přítomnost na půdě pak poznáte i podle pobíhání, dupání a později i soubojů mláďat.

 

Jaké škody kuna může napáchat?

Kuna v domě potěší jen málokoho – kromě ruchů se její přítomnost projevuje i ničením a znečišťováním půdy, rozkousáním zateplovací vaty a rozvodů či zabíjením hospodářských zvířat. Její přítomnost poznáte i podle silného pachu šelmích exkrementů. Kuny přenášejí parazity i nebezpečné nemoci (vzteklinu, prašivinu aj.). Kuna je však zákonem hájena a nesmí být týrána či usmrcena, proto provádíme likvidaci kun pouze nezraňujícími prostředky.

 

NONSTOP dispečink

 

 

Jak se zbavit kuny

Kuny skalní se lze jen těžko zbavit, je od přírody nedůvěřivá a opatrná. Profesionálové šelmu odchytávají do živolovné klece a využívají pachové repelenty k jejímu odpuzení od lidských staveb. Preventivní tipy proti kuně pak najdete v našem článku Kuna skalní: Jak žije a lze se jí zbavit?

 

Fotografie kuny skalní

Kuna skalní měří i s ocasem kolem tři čtvrtě metru. Foto: Zefram, Wikimedia Commons
Typickým znakem kuny skalní je velká bílá náprsenka. Foto: Gg. Any, Wikimedia Commons

 

Vidět plachou kunu skalní není nic snadného, natož ji natočit na video. Video: ZZgroup.cz

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.