09.12.2020

S chladným obdobím roku se zvyšuje i počet kun, které se nastěhují do podnájmu k lidem. Usazení kuny na půdě se dá předejít několika preventivními opatřeními. Co na kunu funguje a jak se jí zbavit?

 

Foto: Zdeněk Macháček, Unsplash

Kuna – lasicovitá šelma, která uloví i králíka

Kuna skalní žije na většině území Evropy. Může vážit až 1,7 kg, větší samci měří na délku těla přes půl metru. Je to štíhlá lasicovitá šelma s chlupatým ocasem a světle hnědou srstí a velkou bílou náprsenkou. Její potravu tvoří hlavně malí savci, ptáci, obojživelníci a hmyz, ale dokáže ulovit i králíka. Pochutná si i na mršině, ovoci nebo vejcích. K dobytí potravy jí pomáhají dlouhé a ostré drápy a drobné (ale nebezpečné) zuby.

 

Kdy kuna loví? Za potravou se vydává hlavně v noci. Jejím přirozeným prostředím jsou listnaté lesy, přemístila se však i blíže k lidem do parků a na kraje měst a vesnic. Jejími nepřáteli jsou větší šelmy – vlci, psi, rysové či lišky, kterých se bojí. Přes den se pak kuna ukrývá ve skalních puklinách, v dutinách stromů nebo uvnitř lidských obydlí, kam díky své obratnosti velmi snadno došplhá. Své teritorium si značí trusem a tvrdě si jej hájí.

 

TIP: Kuna se před lidmi snaží ukrývat, navíc je velmi rychlá. Našemu pracovníkovi se však poštěstilo ji vidět – koukněte na video na našem Facebooku.

Zabydlené kuny způsobují velké škody

V Česku je kuna hájená s výjimkou období od 1. 11. do 28. 2. V tuto dobu se totiž stahuje do lidských obydlí, kde se nejčastěji ubytuje na půdě. Kromě hlasitých zvuků a intenzivního pachu pak může lidské obyvatele potrápit i ničením stavebních součástí domu, zabitím slepic nebo překousáním kabelů u auta. Kuny rády rozkousávají vatu a kabelové rozvody a přenášejí řadu parazitů, vzteklinu či prašivinu. Na druhou stranu vás mohou zbavit přítomnosti potkanů, hryzců a hrabošů, které loví. Přesto však kunu doma uvítá málokdo.

 

Foto: OpenClipart-Vectors, Pixabay

Jak se zbavit kuny?

Základem jsou preventivní opatření: utěsněte odolným materiálem všechny skuliny a škvíry, kterými by mohla kuna do objektu proniknout. Zkuste po půdě rozvěsit punčochy s lidskými vlasy nebo psími chlupy, po nějaký čas fungují jako repelent. Pozvěte také na návštěvu psa, jehož pach a značkování močí váš pozemek a dům ochrání lépe. Pod kapotu auta zase můžete použít repelentní spreje proti kunám z drogerie, jejich účinek je však diskutabilní.

 

Někdo také sází na elektronické zvukové plašiče, jiní s nimi však mají negativní zkušenost. Dalším technickým řešením je instalace silného světla na pohybové čidlo – světloplaché kuny si pobyt v takovém prostředí rychle rozmyslí. Různé chemické směsi a babské rady (chlorové tablety, rozsypané vápno, naftalínové kuličky aj.) nedoporučujeme – při tomto postupu mohou přijít k úhoně domácí mazlíčci nebo děti.

 

Pokud již kunu na půdě máte, pomůžeme vám ji odstranit pomocí živolovných pastí (sklopců) a repelentního postřiku. Díky nim se zvířeti nic nestane a vy uhájíte svůj majetek. Pro více informací nám zavolejte nebo napište, přijedeme už do 24 hodin od objednání.

 

Sledujte nás na Facebooku pro více informací ze světa deratizace, dezinsekce a dezinfekce.

 

Pondělí - Neděle

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.