17.4.2020

Objevili se vám doma mravenci? Nejčastěji si jich všimnete u kuchyňské linky, kde pilně sbírají drobky, nebo u parapetů či stoupaček. Kolonii mravenců by jako spolubydlící chtěl jen málokdo – i kvůli možnému přenosu chorob. Jak se ale malých potvůrek zbavit?

 

Stovky tisíc mravenců mohou způsobit astmatický záchvat i přenos nemocí

Obyčejného mravence pozná každý, ale v domácnostech nejčastěji narazíte na žluté nebo světle hnědé mravence faraony. Dokážou žít všude, kde je teplo, kontaminují otevřené potraviny a mohou na člověka přenášet i nepříjemné choroby. U alergiků a astmatiků mohou jejich alergeny dokonce vyvolat záchvat. Daří se jim zejména ve vytápěných panelových domech. V kolonii žije hned několik královen a v domácnosti takových kolonií může být několik. Mluvíme tedy o zamoření stovkami tisíc jedinců! Hubení mravenců však vůbec není snadné.

 

Zatímco faraoni se v bytech objevují na podzim, když hledají nový vytopený domov, na jaře se můžete setkat s malými černými mravenci z rodu Formica. Některé další druhy mravenců si zase pěstují mšice, se kterými žijí v symbióze. Takové přátelství však určitě nepotěší zahrádkáře, kteří pak kvůli mšicím mohou snadno přijít o květy nebo úrodu.

Vyhubení mravenců není snadné

Pokud půjdete na likvidaci mravenců s insekticidy z drogerie, může se vám stát, že se rozprchnou po celém vašem domově. Babské rady doporučují přerušit pachové cestičky mravenců medem nebo lepidlem, aby se na něj jedinci nalepili. K odpuzení se pak používají aromatické bylinky nebo koření (máta, pepř, citrusy apod.) či látky působící proti pachu (jedlá soda, kyselina boritá) – další preventivní tipy najdete například zde. Tímto způsobem však nevymýtíte celou zabydlenou kolonii. Lepší je využít profesionální přípravky, které způsobí neplodnost královen a postupné vymření všech kolonií nebo mravence rychle likvidují jiným způsobem.

 

Jak nejrychleji zlikvidovat mravence?

Hubení mravenců profesionální gelovou požerovou nástrahou

Odborníci na vyhubení mravenců používají postřik, nástrahy nebo gely. Deratizace mravenců, správněji dezinsekce, se případně opakuje až do vymření všech jedinců. Zároveň vám profesionálové poradí, jak se podobným spolubydlícím vyhnout také mechanicky – nejčastěji je na vině nedostatečné utěsnění oken nebo škvíry ve stěnách.

 

Máte doma mravence? S neprofesionálními přípravky bude váš boj na dlouho a bez zaručeného výsledku. Vsaďte raději na zkušenosti odborníků a kontaktujte nás – přijedeme do 24 hodin a mravenců vás zbavíme rychle a diskrétně.

Více informací k hubení mravenců naleznete také ZDE

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.