13.4.2020

 

Pokud se vám v domě nebo bytě usídlí nezvaní návštěvníci, radost vám rozhodně neudělají. Švábovitý hmyz patří k častým bezobratlým, kterým se daří v lidských příbytcích. Jak je od sebe rozeznáte a jak vyhubit šváby a rusy?

 

Jak rozeznat švába a rusa?

Rus domácí (Blattella germanica) měří 12–16 mm. Prosperuje v teplých a vlhkých prostorech, chladno nesnáší. Dospělí rusi váží průměrně 0,1 gramu. Světle hnědé tělo má zploštělý oválný tvar, nohy jsou dlouhé a s chloupky. Na zádech jsou patrné dva tmavé rovnoběžné pruhy. Samice jsou mohutnější a jsou na nich patrná vnější kožená křídla, avšak létat rus neumí. Na rozdíl od švába umí rus šplhat vzhůru i po hladkých površích. V domácnostech je mnohem běžnější než šváb.

 

Šváb obecný (Blatta orientalis) měří většinou 21–28 mm, může vážit až 1 gram a jeho ploché tělo má tmavě hnědou až černou barvu. Samice jsou větší (délka těla až 3 cm) a mají jen černé pahýly křídel. Drobnější samci (kolem 2,5 cm) mají křídla zcela vyvinutá. Má tykadla delší než tělo. Šváb je všežravý, aktivní v noci a preferuje vlhké prostředí se stabilní teplotou od 20 do 29 °C. Špatně šplhá, proto se objevuje spíše v přízemních prostorách.V domácnostech se vyskytuje několikanásobně méně často než rus.

Rus domácí (Blattella germanica) Šváb obecný (Blatta orientalis)
Velikost 11-15 mm 21-28 mm
Váha 0,1g až 1g
Tělo štíhlejší, světle hnědé, s dvěma tmavšími pruhy na zádové části oválné a ploché, tmavě hnědé až černé
Prostředí vlhko a teplo (koupelny, kuchyně) i v patrových domech vlhko s teplotou do 29 °C, přízemní prostory
Výskyt v domácnostech častý ojedinělý

 

Poradíme Vám jak rozeznat švába a rusa. Zavolejte nám KDYKOLIV.

NON-STOP

 

Fotogalerie švábů a rusů.

Rus domácí. Foto: Erik Karits, Pixabay
Rus domácí. Foto: Clemson University - USDA Cooperative Extension Slide Series, Wikimedia Commons
Rus domácí. Foto: David Monniaux, Wikimedia Commons
Šváb obecný – samice (a), samec (b), boční pohled na samici (c) a nedospělý jedinec (d). Zdroj: Wikimedia Commons
Švábi obecní. Foto: Acrocynus, Wikimedia Commons
Šváb obecný. Foto: Syrio, Wikimedia Commons

Šváb nebo rus? Poradíme Vám jak je rozeznat. Zavolejte nám KDYKOLIV.

 

Neoblíbení švábi?

Švábi žijí na planetě v zhruba 4000 druzích, ale jen zlomek si našel obživu v lidských příbytcích, restauracích, hotelech a dalších přízemních budovách. Žijí skrytě, v prasklinách a skulinách a tváří v tvář je potkáte nejspíš jen v noci. V tu dobu vyhledávají jakoukoli potravu po všech koutech a površích.

Tělo švábů je skoro černé a ploché a mají poměrně dlouhé nohy, které jim pomáhají v útěku před nepřítelem. Křídla sice švábi mají, ale letci jsou neobratní – používají je pouze na krátké vzdálenosti a většinou dávají přednost sprintu. Různé druhy se vzhledem liší – v lidské přítomnosti se na našem území nejčastěji objevují šváb hnědopruhý a šváb obecný. Absolutně nejčastěji se však v domácnostech potkáte s rusy.

Švábi se rozmnožují velice rychle, nymfy se z vajíček líhnou už během několika týdnů až tří měsíců. Samice po oplození nakladená vajíčka chrání obalem. Po vylíhnutí se mladí jedinci musí několikrát svléknout, než mají konečně vyvinutá křídla.

Rus domácí – přemnožený bratranec švába

Oproti švábům je rus domácí světle hnědě zbarvený rus domácí asi o polovinu menší, v těle měří zhruba 1–1,5 cm. Žije v podstatě stejně, jako jeho větší příbuzný, jen je přizpůsobivější k prostředí a dokáže lézt i po hladké stěně. V noci vyhledává jakoukoli potravu (pochutná si i na papíru, tapetách nebo kožešině), zatímco ve dne se skrývá.

Létat sice neumí, zato velmi rychle běhá. Rozmnožuje se stejně jako švábi pomocí vajíček v ochranném obalu – jedna samice za svůj život dlouhý 6 měsíců naklade i přes 200 vajíček! Ve vytápěném panelovém domě se pak mohou rychle přemnožit a stát postrachem nájemníků.

Jak se k vám domů švábovitý hmyz dostane?

Rusi nebo švábi se do nových prostor dostávají nejčastěji převozem z infikovaného prostředí (po navrácení z dovolené, při stěhování nových obyvatel, při nákupu zboží v kartonu či po stoupačkách). Nejoblíbenějším místem je pro ně kuchyňská linka a její okolí, ale dokážou se schovávat a přežít kdekoli v bytě.

V domácnostech a provozech představují švábi a rusi vysoké riziko. Mohou znehodnotit potraviny, přenáší patogenní nemoci a roztoče a mohou způsobit i vážné zdravotní problémy. Kromě toho produkují celkem silný zápach. Z těchto důvodů je výskyt švábovitého hmyzu v domácnosti krajně nežádoucí a nehygienický a přináší těžké chvíle zejména alergikům citlivým na znečištění a roztoče.

Zbavte se nežádoucích nájemníků co nejrychleji

Švábovitého hmyzu se nejrychleji a nejefektivněji zbavíte s pomocí odborníků. Profesionální přípravky na hubení švábů a rusů, insekticidy, pasti, gelové nástrahy a dlouhodobé zkušenosti jsou v takovém případě k nezaplacení. Preventivně je pak nutné dodržovat v domě pořádek a důslednou hygienu.

Rady, jak se zbavit švábů a rusů

Dokonalá prevence proti švábovitému hmyzu neexistuje, jejich výskyt však máte šanci lépe vymýtit v uklizeném a čistém bytě. Efektivní likvidace švábů a rusů se neobejde bez chemických přípravků – ty, které používají odborníci mívají vyšší účinnost než volně dostupné přípravky z drogerie.

Použití sprejů, lepových pastí a dalších nedokonalých dezinsekčních metod svépomocí může vést ke zvýšení odolnosti hmyzu a jeho rozprchnutí do sousedních místností a bytů. Proto je vždy lépe zavolat profesionálům, kteří celý byt odborně ošetří insekticidním postřikem, případně položí i hubicí gelové návnady. Jakmile hmyz přijde do kontaktu s postřikovou látkou, hyne, avšak pro domácí mazlíčky, děti a dospělé není postřik nebezpečný.

Účinek profesionální dezinsekce se projeví velmi rychle – u postřiku již do druhého dne, u gelových nástrah cca do týdne. Přesto je nutné zásah opakovat, aby byla vymýcena celá kolonie švábů či rusů. Na nymfy a vajíčka totiž hubicí látky neúčinkují a je potřeba počkat, až dospějí.

 

Nechte hubení švábů na nás. Zavolejte nám KDYKOLIV.

 

 

A jak můžete přispět k tomu, aby se u vás doma švábovitý hmyz už neobjevil?

  • Důkladně ukliďte, odneste zbytky jídla a všechny potraviny uzavřete do krabic nebo dóz. Uzavřete víkem i odpadkový koš.
  • Nehromaďte doma odpad, papíry či oblečení.
  • Zametejte, vysávejte a vytírejte podlahu (klidně denně), veškeré drobky a nepořádek poskytují hmyzu potravu.
  • Utěsněte všechny škvíry a pukliny ve zdech, podlaze, pod dveřmi a u rozvodů.
  • Výskyt švábovitého hmyzu nahlaste sousedům nebo správci domu/předsedovi družstva, aby proběhla dezinsekce v celém objektu. Jinak je možné, že se hmyz opět objeví. Pokud se stydíte (věřte však, že není za co), hoďte alespoň dopis s informací anonymně do schránky.

 

Pokud bojujete s rusy nebo šváby, neváhejte se nám ozvat. Jsme rychlí, diskrétní a dokážeme váš domov ochránit s pomocí profesionálních prostředků.

 

Více informací naleznete také na https://zzgroup.cz/hubeni-svabu.html

 

Hubení švábů po celé ČR. Zavolejte nám KDYKOLIV.

NON-STOP

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.