18.1.2021

 

Švábi jsou velmi odolní domácí škůdci, kteří se vyskytují i v českých domácnostech. Pro lidi představuje jejich výskyt poměrně závažné zdravotní riziko. Jak se jich zbavit a co se stane, pokud se objeví švábi v panelovém domě?

 

šváb - Foto: PublicDomainPictures, Pixabay

Švábi žijí nočním životem

Švábi žijí ve skrytu, světlu se vyhýbají. V noci vyrážejí hledat potravu, v lidských domovech nejčastěji po kuchyni. Často se zabydlí v blízkosti topení nebo za spotřebiči. Mají tmavé tělo a rychlé, dlouhé nohy. Rozmnožují se velmi rychle, v závislosti na teplotě se nymfy líhnou do 3 měsíců. Poté se jedinci několikrát svlékají, než jsou skutečně dospělí.

 

Do domácnosti se šváb ( nebo jeho příbuzný rus) dostane nejčastěji převozem ze zamořeného prostředí – s bazarovým nábytkem, v zavazadle z dovolené v hotelu, skrytý v kartonovém obalu – nebo stoupačkami od sousedů. Pokud se v panelovém domě objeví švábi, je třeba nechat ošetřit deratizační firmou i sousední byty kolem ohniska.

 

Od švábů se můžete nakazit žloutenkou či tyfem

Přítomnost švábů poznamená byt silným zápachem a vytvoří z něj zdravotně rizikové místo. Jejich drobné výkaly znečišťují potraviny a kontaminují je nebezpečnými bakteriemi, parazity i viry. Zvýšený výskyt roztočů a prachu v bytě se šváby zase trápí přítomné alergiky a astmatiky.

Šváb obecný. Foto: Syrio, Wikimedia Commons

Jak se zbavit švábů?

Vyhubení švábů (nesprávně deratizace švábů) svépomocí nebývá efektivní – přípravky z drogerie mají nižší účinnost než profesionální postřiky a pasti. Také jejich použitím můžete ve švábech vypěstovat rezistenci vůči insekticidním účinkům. Švábi jsou navíc neuvěřitelně odolní a vydrží přežívat i v nejtěžších podmínkách. Vajíčka jsou chráněna obalem a dospělci se ukrývají na mnoha místech po celé domácnosti.

Abyste se hmyzu doopravdy zbavili, musíte zavolat odborníky z deratizační firmy na zpravidla dvoukolové hubení švábů. Probíhá pomocí požerové nástrahy ve formě gelu nebo postřikem proti švábům (bezpečným pro lidi i psi a kočky).

Jestliže jste doma našli šváby, kontaktujte nás. Přijedeme za vámi neoznačeným autem již do 24 hodin a provedeme opravdu účinnou likvidaci švábů.

Pro více informací o deratizaci, dezinsekci a dezinfekci prostor sledujte náš Facebook.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.