26.5.2020

Odpolední posezení vám mohou zkazit sršně či vosy, které svým výstražným zbarvením a nepříjemným vrčením při letu poukazují na možné riziko bodnutí. Takový zážitek je velmi nepříjemný, proto se zbavte obtěžujících hmyzích sousedů rychle a efektivně s našimi radami.

 

Vosa a sršeň – černožlutí příbuzní

Hubení vos a sršní může být i bezpečné a rychlé. Foto: David Hablützel, Pixabay

Nejčastěji si vos a sršní všimnete při posezení venku. Létají kolem sladkých nápojů, ovoce i masa, kterými se živí. Oba pruhované druhy se víceméně podobají (patří do stejné čeledi), jen sršeň je oproti vose znatelně větší. Vosa na délku měří do 1,5 cm, zatímco sršeň až 3,5 cm. Sršeň má červeně zabarvenou hlavu a části hrudi a její jed je slabší než vosí.

I když obě vypadají nebezpečně, zejména kvůli výstražnému žlutočernému zbarvení, jejich jed nebývá pro zdravého člověka nebezpečný. Na pozoru by se však měli mít alergici a malé děti. Stejně tak je potřeba lékařské pomoci u bodnutí v oblasti krku (rychlé otékání může znesnadnit dýchání) či u pobodání velkým množstvím jedinců. V takové případě je na místě rychlé volání na 155.

Jak poznat vosy ? Čtěte zde.

Jak poznat sršně ? Čtěte zde.

Jak na likvidaci sršní a vos?

Vosy a sršně si staví hnízda v temných a těsných prostorech, ze kterých vylétají za potravou. Nejprve se tedy snažte najít domov nepříjemného hmyzu – v dutině stromu, na stropě kůlny nebo za trámem na půdě. Často se hnízda objeví i mezi stěnami, které může hmyz svou činností poškodit. Vejčité hnízdo se zvrásněným povrchem ukrývá i tisíce jedinců. Odstranění hnízda svépomocí však určitě nedoporučujeme. V panice můžete snadno zakopnout, upadnout na hnízdo nebo jej špatně shodit na zem. Roj rozzuřených obyvatel pak na sebe nenechá dlouho čekat a k útěku vám mnohdy nedá ani pár vteřin.

 

Nejbezpečnějším a nejrychlejším způsobem likvidace sršní a vos je pozvání profesionálů. Odbornou likvidací nejen hmyzích škůdců se zabývá například pražská společnost ZZGroup. Jejími přednostmi jsou rychlá návštěva do 24 hodin, diskrétní příjezd neoznačeným autem a okamžité a bezpečné vyhubení celého hnízda hubicím postřikem a fyzickým odstraněním. Deratizace vos a sršní (správněji dezinsekce) zabere jen několik desítek minut.

 

Prevence proti výskytu vos a sršní

Pokud se chcete vyhnout dalšímu zabydlení bodavého hmyzu, můžete využít některé praktické tipy. Sršňovití neradi voňavé bylinky (máta, eukalyptus, bazalka a další) a česnekové výpary. Můžete tedy rozmístit přírodní repelenty do rizikových prostor. V drogerii také seženete lapače vos, do kterých se vosy lákají na sladký nápoj. Tyto preventivní postupy však nezpůsobí vyhubení sršní ani nezaručují, že se u vás žlutočerní spolubydlící opět nezabydlí.

 

Máte u vás na zahradě nebo doma problém s výskytem vos? Zavolejte nám, zbavíme vás jich levně a rychle.

 

Více informací k hubení vos, sršní a jejich hnízd naleznete také ZDE

Pondělí - Neděle

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.