23.9.2020
Foto: Gilles San Martin Wikimedia Commons

Malý, ale velmi nepříjemný hmyz nenechá v zamořených bytech lidské obyvatele ani vyspat. V noci na nich saje krev a v domácnosti se velmi rychle se množí. Známkou výskytu štěnic bývají drobné svědivé boláky na kůži a černý trus a svlečky hmyzu. Lze se zbavit štěnic v bytě svépomocí?

Přítomnost štěnic v bytě nikoho nepotěší.

Štěnice žijí ve skrytých, tmavých a teplých místech – nejčastěji je najdete v okolí postele, v matraci, na nábytku, ve škvírách zdi, za tapetami či mezi oblečením. Za potravou vyrážejí v noci, kdy sají krev. Kolonie štěnic se také snadno rozrůstá do dalších blízkých domácností, například stoupačkami v panelovém domě. Drobný hmyz navíc přežije bez potravy i několik měsíců. Deratizace štěnic (správněji dezinsekce) není jednoduchá a likvidace štěnic svépomocí se často nepovede.

 

Štěnice (dospělci, bílá vajíčka a černý trus) pod matrací. Foto: ZZGroup.cz

 

Deratizace štěnic svépomocí.

Jakmile u sebe doma uvidíte štěnici, začněte okamžitě jednat. Pokud se rozhodnete použít volně dostupné přípravky z drogerie, připravte se na spoustu práce a dlouhý běh. Hubicí látky totiž účinkují jen na dospělé jedince – v kolonii však žijí i mladé nymfy a vajíčka. Proto je nutné přípravky aplikovat opakovaně a na úplně všechna místa, kde se štěnice vyskytují. Hnízda však není snadné najít a vyhubit absolutně všechny jedince v domácnosti se svépomocí povede jen málokdy.

Pokud přesto chcete vyzkoušet deratizaci štěnic vlastními silami, dáme vám několik rad. Oblečení, ložní prádlo, plyšáky a všechny další textilie vyperte na minimálně 60 °C, pečlivě vyluxujte (sáček z vysavače ihned zlikvidujte a hadici vypláchněte) a po vytření aplikujte přípravek v dostatečném množství na všechna riziková místa a do všech skulin. Nezapomeňte ani na zadní stěnu obrazů a skříní, lišty u podlahy, rošt a matraci u postele, veškerý nábytek, koberce a všechny spáry a skuliny. Postřik je nutné po asi 14 dnech, až dospějí i ostatní jedinci, znovu aplikovat. Zároveň je potřeba ošetřit i sousední byty, do kterých se mohou štěnice přemisťovat.

 

Deratizace profesionální firmou je jistota.

Hubicí přípravky z drogerie však nemívají takovou koncentraci účinných látek, aby dokázaly kolonii efektivně vyhubit. Na některé látky jsou navíc štěnice již imunní, jiné je pak mohou jen odpudit (hmyz se následně rád do vaší domácnosti vrátí). Spolu s nedokonalou aplikací pak likvidace svépomocí nejspíš nebude účinná a vy budete muset stejně zavolat profesionály. Ušetřete si čas, peníze i nervy a nechte si provést deratizaci a zavolejte rovnou nám – přijedeme neoznačeným autem z důvodu diskrétnosti už do 24 hodin. Štěnic vás zbavíme účinně, rychle a bez vaší zbytečné práce.

Více informací k odbornému hubení štěnic naleznete také na tomto odkazu, nebo nám zavolejte a poradíme Vám.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.