26.8.2020

Jak bojovat proti myším svépomocí?

Jak bojovat s myší v domácnosti? Foto: suju, Needpix.com

Každý majitel domu v přírodě, chalupy nebo chaty je zná. Drobní hlodavci umí v domácnosti natropit velké škody, znehodnotit jídlo, a navíc přenášejí závažné nemoci. Jak bojovat proti myším svépomocí a které postupy jsou proti nim opravdu účinné?

Myš domácí, celosvětově rozšířený škůdce

Myši se vyskytují po celé severní polokouli, řidčeji i na jižní straně planety. Živí se čímkoliv, ale přednost dávají rostlinné stravě. Druh se naučil žít s lidmi, kteří mu nechtěně poskytují obydlí i dostatek potravy. Myši jim oplácejí nejen poničeným vybavením (okousané součásti staveb, překousnuté kabely, hnízda v prádle a potřísněná podlaha), ale také přenášením nebezpečných nemocí (krvácivé horečky způsobené hantaviry, leptospiróza, salmonelóza aj.).

 

Neohrožená myší populace

Je myš domácí ohrožená? Myši jsou dle IUCN považovány za málo dotčený druh se stabilní populací. Díky jejich rozšíření, přizpůsobivosti i počtu je významně neohrožuje žádná ze změn prostředí.

 

Myši mají dokonalý systém pachové komunikace. Stačí jim jediná kapka moči jiného jedince, aby poznali jeho pohlaví i sociální postavení. Proto se mnoho likvidačních nástrah zaměřuje právě na jejich čich.

 

Preventivní tipy – jak na myši

Abyste se vyhnuli zamoření vašeho domova myšmi, musíte dodržovat základní prevenci:

  • Zamezte myším přístup do budovy (ucpěte veškeré skuliny a díry nad 1 cm, nenechávejte otevřené dveře).
  • Nenechávejte volně přístupné potraviny a prádlo, zejména na podlaze. V kuchyni vždy smeťte všechny drobky z linky i podlahy.
  • Pravidelně kontrolujte riziková místa (hrana budovy u země, rohy, okna atd.).

 

Jak chytit myš doma svépomocí

Nejúčinnějším způsobem deratizace myší je samozřejmě profesionální zásah. Při něm jsou do rizikových míst kladeny staničky s efektivní jedovatou nástrahou. Pokud však chcete nejprve vyzkoušet některé babské rady, přinášíme jejich přehled:

 

Pastičky – klasické pastičky mohou být celkem funkční, jen je potřeba zajistit jejich kontrolu a správnou návnadu. Sýr už u myší dávno není v kurzu, nejlépe se chytá na oříškovou čokoládu. Energeticky bohatý pamlsek s vonícími ořechy totiž myši neodolatelně naláká. Myšky jsou však velmi chytré a rychle se naučí, jak mechanickou past obejít.

 

Odchytové živolovné pasti – chcete myši chytit, ale ne je zabít? Živolovky vypadající jako malé klece nebo překlápěcí trubky hlodavce odchytí, ale neublíží mu. Zvíře pak můžete vypustit někde daleko od domu.

 

Elektrické zvukové plašiče – fungují na principu odpuzujícího zvuku. Lidské ucho je neslyší, jejich provoz tak může být nepřetržitý. Někteří chalupáři však tvrdí, že na myši vůbec nefunguje, jiní s ním slaví úspěchy, proto jej nemůžeme zcela doporučit.

 

Voňavá domácnost – myškám nevoní aromatické bylinky, zejména heřmánek, řebříček, máta či česnek. Pomáhají také listy ořešáku a vratiče. Stačí navěsit svazky bylinek ke stropu, kde budou usychat a uvolňovat intenzivní vůni. Podobný úspěch mají i vonné tyčinky nebo bločky proti molům.

 

Kočka – jedním z přirozených nepřátel hlodavců je kočka. Pokud máte doma místo pro nového mazlíčka, pomůže vám kočka i s udržením myší populace na uzdě. Tedy pouze v případě, že si vyberete a vychováte neohroženého lovce – některé kočky zkrátka na lov myší moc nejsou.

 

Povedlo se! Kam s mrtvou myší?

Pokud jste byli úspěšní a hlodavce jste chytili, asi řešíte otázku, kam vyhodit mrtvou myš. Tělo určitě neházejte na kompost ani do popelnice na bioodpad, kam by měly přijít jen rostlinné zbytky. Vozit myš do kafilérie nejspíš také nebudete, zbývá tedy poslední (a nejsprávnější) možnost – tělo škůdce zakopejte alespoň 15 cm pod zem a posypte vápnem. Pokud tělo zakopat z nějakého důvodu nemůžete, vyhoďte jej do popelnice na směsný odpad zabalené v novinách a sáčku.

 

Jestliže jste v lovu úspěšní nebyli nebo nechcete řešit, co s mrtvou myší, zavolejte nám. Provedeme u vás účinnou a profesionální deratizaci myší již do 24 hodin.

Více informací k odbornému provedení deratizace naleznete také na tomto odkazu, nebo nám zavolejte a poradíme Vám.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.