26.8.2020

Jak bojovat proti myším svépomocí?

Jak bojovat s myší v domácnosti? Foto: suju, Needpix.com

Každý majitel domu v přírodě, chalupy nebo chaty je zná. Drobní hlodavci umí v domácnosti natropit velké škody, znehodnotit jídlo, a navíc přenášejí závažné nemoci. Jak bojovat proti myším svépomocí a které postupy jsou proti nim opravdu účinné?

 

Myš domácí, celosvětově rozšířený škůdce

Myši se vyskytují po celé severní polokouli, řidčeji i na jižní straně planety. Živí se čímkoliv, ale přednost dávají rostlinné stravě. Druh se naučil žít s lidmi, kteří mu nechtěně poskytují obydlí i dostatek potravy. Myši jim oplácejí nejen poničeným vybavením (okousané součásti staveb, překousnuté kabely, hnízda v prádle a potřísněná podlaha), ale také přenášením nebezpečných nemocí (krvácivé horečky způsobené hantaviry, leptospiróza, salmonelóza aj.).

 

Jak poznat, že u vás doma žije myš?

Zamoření myšmi v domácnosti poznáte hlavně podle prokousaných potravinových obalů, stop po zoubcích na odloženém jídle, okousaných kabelů a také podle trusu připomínajícím podlouhlá tmavá zrnka. Každý exkrement měří 3–6 mm a kromě nich zanechává myš v domě také typický silný zápach myšiny.

Dalším znakem ušatého podnájemníka je škrábání či pískavé zvuky na půdě nebo za zdí. Často také lidé naleznou hnízda z nacupovaného textilu nebo papíru. Ta si myšky často budují přímo ve skříních, peřiňácích nebo v lůžkovinách.

 

Myš, hraboš, potkan nebo krysa? Rozeznáte je podle ocasu i trusu

Myš domácí (Mus musculus) je drobný hlodavec, na délku těla měří do 11 cm, jemně osrstěný ocásek pak dalších až 10 cm. Běžně se vyskytuje ve světle hnědé či šedé barevné formě, ale může se objevit i s velmi tmavou až černou srstí. Zvládne vyskočit téměř do půlmetrové výšky.

Hraboš polní (Microtus arvalis) patří k nejhojnějším hlodavcům v ČR. Jeho tělo měří až 12 cm, ocásek však jen maximálně 3 cm. Má robustní stavbu těla a krátký, zaoblený čenich. Srst má šedou nebo hnědou barvu.

Potkan obecný (Rattus norvegicus může měřit v těle až 27 cm, ocas pak dalších 20 cm. Větší samci mohou vážit výjimečně až půl kila, jedná se o velkého hlodavce. Srst má potkan šedohnědou a podlouhlý trus dosahuje délky 1–2 cm.

Krysu obecnou (Rattus rattus) jen tak nepotkáte, její výskyt je v ČR poměrně vzácný. Srst mívá tmavší než potkan, oproti němu je také subtilnější, s delším ocasem a ušima (v těle max. 20 cm, váha do 250 g). Jinak se druhy fyzicky podobají, žijí však v jiných prostředích.

 

Druh Velikost těla Znaky Prostředí
Myš domácí 6-11 cm dlouhý čenich, drobná velikost, trus do 6 mm po celé ČR, lidská obydlí, sklady, pole
Hraboš polní 8–13 cm krátký ocásek, zaoblený čenich, tvoří nory po celé ČR, louky, vřesoviště, pole
Potkan obecný 16–27 cm malé uši a oči, robustní, ocas kratší než tělo po celé ČR, lidská obydlí, sklady, vlhké prostředí
Krysa obecná 12–20 cm velké uši, podlouhlý čenich, štíhlejší, ocas delší než tělo povodí Labe, severní a střední Čechy, suché prostředí

 

Fotogalerie hlodavců

Myš domácí. Foto: Bolid74, Wikimedia Commons
Hraboš polní. Foto: Manuel R., Wikimedia Commons
Potkan obecný. Foto: Zeynel Cebeci, Wikimedia Commons
Krysa obecná. Foto: CHUCAO, Wikimedia Commons
Hlavní rozlišovací znaky krysy a potkana. Zdroj: Karim-Pierre Maalej a Packa, Wikimedia Commons

Jak chytit myš doma svépomocí

Nejúčinnějším způsobem deratizace myší je samozřejmě profesionální zásah. Při něm jsou do rizikových míst kladeny staničky s efektivní jedovatou nástrahou. Pokud však chcete nejprve vyzkoušet některé babské rady, přinášíme jejich přehled:

 

Pastičky – klasické pastičky mohou být celkem funkční, jen je potřeba zajistit jejich kontrolu a správnou návnadu. Sýr už u myší dávno není v kurzu, nejlépe se chytá na oříškovou čokoládu. Energeticky bohatý pamlsek s vonícími ořechy totiž myši neodolatelně naláká. Myšky jsou však velmi chytré a rychle se naučí, jak mechanickou past obejít.

 

Odchytové živolovné pasti – chcete myši chytit, ale ne je zabít? Živolovky vypadající jako malé klece nebo překlápěcí trubky hlodavce odchytí, ale neublíží mu. Zvíře pak můžete vypustit někde daleko od domu.

 

Elektrické zvukové plašiče – fungují na principu odpuzujícího zvuku. Lidské ucho je neslyší, jejich provoz tak může být nepřetržitý. Někteří chalupáři však tvrdí, že na myši vůbec nefunguje, jiní s ním slaví úspěchy, proto jej nemůžeme zcela doporučit.

 

Voňavá domácnost – myškám nevoní aromatické bylinky, zejména heřmánek, řebříček, máta či česnek. Pomáhají také listy ořešáku a vratiče. Stačí navěsit svazky bylinek ke stropu, kde budou usychat a uvolňovat intenzivní vůni. Podobný úspěch mají i vonné tyčinky nebo bločky proti molům.

 

Kočka – jedním z přirozených nepřátel hlodavců je kočka. Pokud máte doma místo pro nového mazlíčka, pomůže vám kočka i s udržením myší populace na uzdě. Tedy pouze v případě, že si vyberete a vychováte neohroženého lovce – některé kočky zkrátka na lov myší moc nejsou.

 

Povedlo se! Kam s mrtvou myší?

Pokud jste byli úspěšní a hlodavce jste chytili, asi řešíte otázku, kam vyhodit mrtvou myš. Tělo určitě neházejte na kompost ani do popelnice na bioodpad, kam by měly přijít jen rostlinné zbytky. Vozit myš do kafilérie nejspíš také nebudete, zbývá tedy poslední (a nejsprávnější) možnost – tělo škůdce zakopejte alespoň 15 cm pod zem a posypte vápnem. Pokud tělo zakopat z nějakého důvodu nemůžete, vyhoďte jej do popelnice na směsný odpad zabalené v novinách a sáčku.

 

Jestliže jste v lovu úspěšní nebyli nebo nechcete řešit, co s mrtvou myší, zavolejte nám. Provedeme u vás účinnou a profesionální deratizaci myší již do 24 hodin.

Více informací k odbornému provedení deratizace naleznete také na tomto odkazu, nebo nám zavolejte a poradíme Vám.

 

 

Preventivní tipy – jak na myši

Abyste se vyhnuli zamoření vašeho domova myšmi, musíte dodržovat základní prevenci:

  • Zamezte myším přístup do budovy (ucpěte veškeré skuliny a díry nad 1 cm, nenechávejte otevřené dveře).
  • Nenechávejte volně přístupné potraviny a prádlo, zejména na podlaze. V kuchyni vždy smeťte všechny drobky z linky i podlahy.
  • Pravidelně kontrolujte riziková místa (hrana budovy u země, rohy, okna atd.).

 

Neohrožená myší populace

Je myš domácí ohrožená? Myši jsou dle IUCN považovány za málo dotčený druh se stabilní populací. Díky jejich rozšíření, přizpůsobivosti i počtu je významně neohrožuje žádná ze změn prostředí.

 

Myši mají dokonalý systém pachové komunikace. Stačí jim jediná kapka moči jiného jedince, aby poznali jeho pohlaví i sociální postavení. Proto se mnoho likvidačních nástrah zaměřuje právě na jejich čich.

 

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb.Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.