Potkan obecný (Rattus norvegicus) je větší hlodavec vyskytující se po celém světě. Obývá lokality v blízkosti lidských domovů, které mu poskytují potravu i úkryt.

Foto: Zeynel Cebeci, Wikimedia Commons

 

Jak vypadá potkan

Potkan obecný je až 27 cm dlouhý s ocasem měřícím i 20 cm. Hmotnostně se pohybuje mezi cca 150–500 gramy (v zajetí až 900 gramů). Samice bývají asi o třetinu drobnější než samci.

 

Potkan obecný. Foto: pete beard, Flickr

Potkan vs. krysa

Rozdíl mezi potkanem a krysou spočívá ve stavbě těla – potkan je mohutnější, krysa štíhlejší. Potkan mívá světlejší srst, jeho ocas je kratší než tělo a na bázi tlustší, uši jsou oproti kryse menší a čenich zaoblený a ne tak špičatý. Oči potkanů jsou oproti krysím drobnější.

Oba druhy se pohybují a žijí v různých prostředích – zatímco potkan vyhledává lidskou přítomnost a vlhčí prostory (včetně kanálů a odpadních stok), kryse vyhovuje sucho (půdy, stáje). Potkan zvládá plavání i potápění, krysa je zase mrštnější a umí lépe šplhat. V drtivé většině případů se potkáte s potkanem, setkání s krysou je na našem území poměrně vzácné.

Rozdíly mezi potkanem a krysou. Foto: Karim-Pierre Maalej, Packa, Wikimedia Commons
Potkan obecný. Foto: Петроченко Віктор Іванович, Wikimedia Commons
Krysa obecná. Foto: H. Zell, Wikimedia Commons
Detail hlavy krysy obecné. Foto: CHUCAO, Wikimedia Commons

 

Způsob života potkana

Potkan v přírodě žije průměrně 2 roky, v zajetí se dožívá i dvojnásobného věku. Rodí se do kolonie čítající desítky dalších jedinců, je aktivní hlavně v noci a může být agresivní při vyrušení vetřelcem. Doupě si potkani vyhrabávají v zemi, pod podlahou budují nory. Kolonii „patří“ území rozlehlé až 6 km2. Samice vrhne obvykle 4–7 mláďat 3krát do roka, znovu zabřeznout může jen 24 hodin po porodu.

Společenství potkanů podléhá přísné hierarchii, které dominují alfa jedinci. Podřízení jedinci jsou šikanováni a plní funkci ochutnávačů potravy. Proto je nutné při deratizaci využívat speciální jedy s postupným účinkem – jinak si potkani spojí novou potravu s úhynem členů kolonie a začnou se jí vyhýbat.

TIP: Více informací o hlodavcích se dozvíte z článků na našem blogu

 

Čím se živí potkan

Potkani jsou všežravci, ale živí se hlavně obilovinami, zeleninou a vejci či masem. Denně spořádá potravu vážící asi desetinu své vlastní váhy. V dobách hladu dokáže napadnout i zvířata do velikosti králíka.

Pokud máte podezření na výskyt potkanů u vás doma, ve skladu nebo firmě, zavolejte co nejdříve deratizační firmu. ZZgroup.cz provádí deratizaci potkanů do 24 hodin a se zárukou vyhubení. Zajistíme i pravidelné doplňování návnady.

 

Stanička s návnadou pro hlodavce. Foto: ZZgroup.cz
Stanička s návnadou pro hlodavce. Foto: ZZgroup.cz
Potkany prokousané potrubí. Foto: ZZgroup.cz
Potkany prokousané potrubí. Foto: ZZgroup.cz

 

 

NONSTOP dispečink

 

Sledujte náš Facebook pro více informací ze světa DDD služeb.

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.