Obávaný červotoč pronikavý (také proužkovaný, Anobium punctatum) patří k broukům ničícím dřevěný nábytek i součásti stavby. Žije v Evropě a vyskytuje se i v českých domácnostech.

Červotoč pronikavý (dospělec). Foto: Udo Schmidt, Wikimedia Commons

 

Jak vypadá červotoč

Dospělý červotoč měří 2,7 – 4,5 mm a vyznačuje se hnědým oválným tělem. U hlavové části je patrná ochranná „kapuce“. Pro dřevo jsou však nebezpečné zejména larvy červotoče, které dosahují délky 1–7 mm, jsou krémově bílé s tmavší hlavou a tělem zahnutým do tvaru písmene C.

 

Červotoč pronikavý (dospělec). Foto: Siga, Wikimedia Commons
Červotoč pronikavý (larva). Foto: KaiMartin, Wikimedia Commons

 

Způsob života červotoče

Samičky červotoče kladou vajíčka v létě do prasklin a otvorů ve dřevě. V lidských stavbách jde o zpracované dřevo (stavební součásti, parapety, nábytek apod.), v přírodě napadá dřevo v suchém jehličnaté i listnatém lese. Po vylíhnutí se larva začne živit škrobem ve dřevě po 1–3 roky. Následně se pod povrchem zakuklí a ze dřeva pak na jaře vylétne dospělec.

 

Potrava červotoče

Dospělci červotoče se nekrmí – jejich úkolem je jen rozmnožování. Dřevo ničí hlavně larvy, které se jím po několik let živí, a vytváří si v něm asi 2,5 mm široké chodbičky. Další chodby pak vytváří dospělec, když vylétává ze dřeva ven. Červotoč napadá zpracované a vyschlé dřevo.

Nábytek zničený červotočem. Foto: Gixie, Wikimedia Commons

 

Jak poznám, že je dřevo napadené červotočem?

Napadení červotočem zjistíte při přítomnosti malých kulatých výletových otvorů (průměr 1–1,5 mm), jemného pilinového prachu v jejich blízkosti a také chroupavým či cvakavým zvukem při činnosti larev. Důkazem jsou pak chodbičky ve dřevě. Pokud necháte larvy „pracovat“ a dřevo neošetříte, brzy se červotoč u vás doma nebo na chalupě rozmnoží do neúnosného počtu. Napadení důležitých součástí stavby či podlahy červotočem a následná výměna za nové dřevo se tak velmi rychle prodraží.

Dřevo napadené červotočem. Foto: Túrelio, Wikimedia Commons

 

Jak se zbavit červotoče

Základním krokem proti napadení červotočem je prevence. Nábytek či použité dřevo by mělo být dostatečně vyschlé (vlhkost pod 16 %) a stejně tak je důležité udržovat optimální klima a vlhkost v místnostech (pod 60 %). Prevencí je i impregnace dřeva insekticidním přípravkem. Napadené dřevo lze zachránit pomocí insekticidu v tekuté nebo plynné formě. Opravdu účinné látky a postup zajišťující dokonalou likvidaci červotoče vám však zajistí jen odborníci na deratizaci, dezinsekci a dezinfekci.

 

 

Sledujte náš Facebook pro více informací ze světa DDD služeb.

ZZgroup poskytuje komplexní ochranu před škůdci, monitoring výskytu škůdců, služby deratizace, dezinfekce, dezinsekce, hubení vos a vosích hnízd a ochranu budov proti ptactvu. Dále vyklízení půdních a sklepních prostor včetně dezodorizace a úklidových služeb. Pomůžeme vám s vyhubením jakéhokoliv škůdce jako jsou myši, potkani, krysy, štěnice, švábi, mravenci, blechy, vosy, sršně, octomilky, moly a další.